۲۱ مشکل که با جوش شیرین حل می شود!

مطمئنا جوش شیرین قابلیت‌های خیلی خوبی در شیرینی‌پزی دارد ولی شهرت اصلی جوش شیرین در قابلیت های تمیز کنندگی آن می باشد. جو ش شیرین یک ساینده خیلی موثر و یک بوگیر طبیعی است. در این مطلب کوتاه با بعضی از کاربرد های جوش شیرین آشنا می شوید.

 


1- تمیز کردن ظروف پلاستیکی لکه دار و بد بو
برای تمیز کردن ظروف پلاستیکی که احتمالا بوی غذای کهنه شده در آن باقی مانده است، جوش شیرین انتخاب بسیار مناسبی است. می‌توانید با یک دستمال مرطوب آغشته به جوش شیرین این ظرف را اندکی بسابید تا از بوی کهنگی آنها خلاص شوید. اگر لکه هایی روی این ظروف باقی مانده است می توانید ظرف خود را در محلول آب گرم با چهار قاشق غذا خوری جوش شیرین غوطه ور کنید.
2- بوگیر یخچال
درست است که بوگیر های آماده یخچال هم وجود دارد ولی جوش شیرین هم همان کار را انجام می‌دهد. جوش شیرین بوی مواد غذایی را جذب می کند.
3-میوه‌ها و سبزیجات
محلول جوش شیرین و آب برای شستن میوه ها و سبزی ها یک محلول طبیعی و ایده آل است و به راحتی صمغ روی میوه ها را در خود حل می کند .
4- تمیز کردن آشپزخانه
تقریبا از جوش شیرین برای تمیز کردن هر قسمتی از آشپزخانه که فکرش را بکنید می‌توان استفاده کرد. کانتر آشپزخانه، سینک ظرف شویی، مایکروفر، اجاق گاز و هود آشپزخانه را می‌توان به راحتی با ترکیب آب و جوش شیرین تمیز کرد.

 


5- ظرف و ظروف خیلی چرب
وقتی ظروف باقی مانده خیلی چرب هستند، مایع ظرف شویی برای از بین بردن این چربی ها به یک نیروی کمکی احتیاج دارد. و این نیروی کمکی چیزی نیست جز جوش شیرین.
6- اسکاچ و سیم ظرف شویی
اگر اسکاچ وسیم ظرفشویی شما پس از مدتی استفاده بوگرفته و تمیز نمی شوند، به جای دور انداختن آنها می توانید آنها را چند دقیقه در محلول آب و جوش شیرین شناور کنید، بدین ترتیب برای مدت بیشتری می توانید از آنها استفاده کنید.
7- از بین بردن بوی نم
اگر جایی از فرش یا مبلتان آب ریخته و قبل از اینکه خشک شود بوی نم می دهد می توانید روی آن از محلول جوش شیرین وآب استفاده کنید و پس از 15 دقیقه آنرا خشک کنید.
8- تمیز کردن قفس پرنده های خانگی
مثل موارد قبل عمل کنید. تمیز کردن با آب و جوش شیرین، 15 دقیقه کامل و سپس خشک کردن آن همه کاریست که برای تمیز کردن قفس پرنده ی دوست داشتنی لازم دارید.
9- تمیز کردن اسباب بازی بچه ها
اسباب بازی‌ها بهترین دوست بچه‌ها هستند و بنابر‌این تعجبی ندارد اگر پس از مدتی چرب و کثیف شوند. استفاده از اسفنج آغشته به جوش شیرین راه حل خوبی برای تمیز کردن اسباب بازی هاست.

 


10- تمیز کردن جای نقاشی بچه ها روی دیوار
اگر کودک دلبند شما اجازه می دهد که آثار هنری زیبایش را از روی در و دیوار پاک کنید می توانید از ساینده طبیعی ای به نام جوش شیرین استفاده کنید.
11- عروسک های پارچه ای پرز دار
معمولا بچه ها این وسایل مورد علاقه خود را به داخل حیاط و باغچه می برند و بالطبع آنها را خاکی می‌کنند، برای زدودن این گرد و غبار می‌توانید این عروسک‌ها را داخل یک کیسه نایلونی بگذارید و یک قاشق جوش شیرین روی آن بریزید درب کیسه را ببندید و کیسه را خوب تکان دهید . جوش شیرین به خارج کردن گرد و غبار از داخل عروسک ها کمک می کند .
12-لباس های کثیف
اگر یک قاشق جوش شیرین به پودر لباسشویی خود اضافه کنید مشاهده خواهید کرد که هم لباس های روشن و هم لباس رنگی تمیز تر می‌شود .جوش شیرین موجب تعادل ph آب هنگام شستشو می‌شود.
13-جرم گیری حمام
برای تمیز کردن کف و وان حمام لزومی ندارد از مواد شوینده خیلی قوی استفاده کنید. از محلول جوش شیرین و آب استفاده کنید و با یک برس پلاستیکی کف و وان را بسابید.
14- لوله باز کنی
بله برای انجام این کار هم می توانید از نصف لیوان جوش شیرین با نصف لیوان سرکه استفاده کنید. سپس در لوله را با یک دستمال مرطوب بپوشانید تا فعل و انفعالات شیمیایی کار خود را انجام دهند. پنج دقیقه به این محلول جادویی زمان دهید تا لوله را باز کند.

 


15- بوگیر کفش
وقتی از پس از یک روز گرم تابستانی به منزل باز می‌گردید می توانید مقدار کمی جوش شیرین در کفش خود بریزید تا بوی نامطبوع آن‌را به خود جذب کند. فقط صبح روز بعد، قبل از پوشیدن کفش ها حواستان باشد که جوش شیرین را بیرون بتکانید.
16- بوی بد سطل زباله
می توانید کف سطل زباله خود کمی جوش شیرین بریزید تا از بوی بد آن خلاص شوید.
17- لکه روغن روی کف پارکینگ
بله قدرت پاک کنندگی ماده ای مثل جوش شیرین به روغن ماشین هم می چربد. می‌توانید کمی جوش شیرین روی ناحیه لک شده بریزید و با یک برس سیمی یا پلاستیکی آنرا را بسابید.
18- تمیز کردن منقل کباب
اگر خیلی اهل جوجه کباب و خوشگذرانی در بهار و تابستان هستید بد نیست هر چند وقت یکبار، این وسایل را هم تمیز کنید. باز هم توصیه ما به شما استفاده از ترکیب ساده جوش شیرین و آب است.
19- میز و صندلی های فضای رو باز
اگر حیاط یا ایوان مناسبی دارید برای تمیز کردن و لکه زدایی از این صندلی‌ها که اکثرا در بهار و تابستان در فضای باز همنشین صحبت های طول و دراز شما هستند می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید.

 


20-کمد های دیواری نم‌دار و مرطوب
اگر به هر دلیلی کمد منزلتان نم دارد و لباس ها و رختخواب ها بوی نم گرفته اند درست مثل یخچال می‌توانید از یک کیسه ی کوچک جوش شیرین در داخل کمد به عنوان بوگیر استفاده کنید.
21-برق انداختن نقره
وقتی یک جواهر نقره خالص دیگر نمی درخشد، می‌توانید برای براق کردن دوباره آنها از خمیر جوش شیرین استفاده کنید. برای ساخت این خمیر سه قاشق جوش شیرین را با یک قاشق آب مخلوط کنید. سپس این خمیر را با یک پارچه بدون پرز روی نقره بکشید و سپس با آب بشویید.

مطالب مرتبط

نظر شما