۵ اشتباه بزرگ هنگام گردگیری

گردگیری یکی از کارهایی است که علاقه زیادی برای انجام آن وجود ندارد. چرا که کاری است که نه به چشم می آید و نه هیچگاه پایان می‌گیرد. اگر آخر این هفته خانه را گردگیری کنید ; یک هفته بعد همه چیز به وضعیت سابق باز گشته است. البته درست است که هیچ راهی وجود ندارد که کاملا از این مشکل دائمی خلاص شد ولی چند پیشنهاد داریم که میزان خاک گرفتن وسایل شما را کاهش دهد. این اشتباهات را انجام ندهید تا گردگیری وسایل خانه برای شما ساده تر باشد.

1) استفاده از گردگیرهای از جنس پر
بدون تردید این گردگیرها به هیچ وجه کارایی ندارند. آنها گردو غبار را از سطحی به سطح دیگر منتقل می کنند. بهتر است به جایآنها از گردگیرهای میکرو فیبر دار یا الکترواستاتیک استفاده کنید که گرد و غبار را پخش نمی‌کنند بلکه آنرا در خود نگه می دارند. پس از مدتی البته باید آنها را شست و گرد و خاک جمع شده از آنها را زدود.

2) غفلت از دریچه های کولر و سیستم های گرمایشی
این دریچه های بی خطر که روی دیوارهای شما جا خوش کرده اند، خودشان منبع بی پایانی برای ورود گرد و غبار به داخل اتاق هستند. بنابراین اگر تمیز کردن آنها را فراموش کنید در اولین فرصتی که سیستم های سرمایشی- گرمایشی را به کار اندازید، روی وسایل دوباره گرد خواهد نشست. پس بهتر است قبل از هر کاری با سر گردگیر جاروبرقی این دریچه ها را تمیز کنید.

3) گردگیری با دستمال خشک
هنگامی که با یک دستمال خشک می‌خواهید گردگیری کنید گرد و غبار به راحتی در فضا پخش می شود و دوباره جمع کردن آن مشکل است. استفاده از دستمال های مخصوص گردگیری و تر کردن آن یا کمی اسپری گردگیری می تواند خیلی به شما کمک کند.

4) واکس چوب را مستقیم روی مبلمان خود اسپری کنید
اگر این کار را انجام دهید یک لایه روی چوب تشکیل می شود که به آسانی از بین نمی رود و خودش هم به عنوان یک جاذب گرد و غبار عمل می کند. به جای این کار واکس را روی یک پارچه اسپری کنید و آنرا به آرامی روی قسمت های چوبی بمالید. اگر به هر دلیلی می‌خواهید بطور مستقیم روی مبل خود مستقیم اسپری کنید ; این اسپری باید به میزان خیلی کم باشد و باید با یک دستمال تمیز هرگونه اضافه واکس را تمیز کرد.

5) عوض نکردن فیلتر جارو برقی
فیلتر های جارو برقی برای این طراحی شده اند که ذرات ریز غبار را بگیرند و حال اگر این فیلتر بدلیل عوض نکردن منافذش بسته شده باشد; عملا نمی تواند ذرات غبار را جذب کند و در واقع گرد و غبار مکش شده را به هوا باز می گرداند. بنابراین تعویض یا شستشوی این فیلتر ها برای جلوگیری از خاک گرفتن مجدد منزل خیلی حیاتی است.

 

مطالب مرتبط

نظر شما