۸ اشتباه ناخوشایند که در مورد نظافت سرویس بهداشتی تان انجام می‌دهید

این عادت های هوشمندانه را یاد بگیرید و در خودتان اصلاح کنید تا کثیف ترین محل زندگی تان به محلی بسیار بسیار خوشایند و بدون میکروب تبدیل شود. اگر مدت زمان زیادی از شروع زندگی متاهلی شما می‌گذرد هنگامی که بحث تمیز کردن حمام و توالت به میان می آید شما همانند یک موتور خودکار عمل کرده و تمیز کردن را آغاز می‌کنید . آیا عادت شما در تمیز کردن سرویس بهداشتی بدون عیب و نقص است؟ این مقاله را بخوانید تا مطمئن شوید شما این عادت مشمئز کننده را در تمیز کردن منزلتان ندارید.
1.درب توالت فرنگی را در هنگام زدن سیفون نمی بندید.
در تحقیقات جدید تمیزی، بیش از 60% شرکت کنندگان بیان داشتند که به راحتی از کنار این نکته مهم تمیزی می‌گذرند و درب توالت فرنگی خود را بسته نگه نمی دارند به یاد داشته باشید که این نکته در ظاهر بی اهمیت در سلامت شما نقش بزرگ و به سزایی دارد. وقتی که فلاش توالت فرنگی را می‌زنید و درب آن باز است همه آب کثیف (و هر آنچه در این آب وجود دارد) به بیرون و در و دیوار پاشیده می‌شود(تا شعاع 5/1 متری این آب می ‌تواند پاشیده و محیط را آلوده نماید).
این واقعیت مشمئز کننده برای اولین بار در سال 1975 مطرح شد و پس از آن تا سال 2014محققان بسیار زیادی صحت این مطلب را تائید نموده اند . این حقیقت بیان می‌دارد که جرم و میکروب ها پس از کشیده شدن فلاش و در صورت باز بودن درب توالت فرگی در فضا پراکنده شده و روی همه وسایلی که اندکی نمناک هستند نشسته و آنها را میکروبی می نمایند. پس از همین امروز همه اعضای خانواده تان را مجبور کنید تا حتما در ب توالت فرنگی را بسته و سپس سیفون را بکشند.

 


2.مسواک تان را در محفظه در بسته در حمام نگهداری می‌کنید.
احتمالا فکر می‌کنید که این بهترین کار برای دور نگه داشتن باکتری های موجود در فضای سرویس بهداشتی از سطح مسواک شماست اما شما با این کار فقط نوع باکتری را تغیر می‌دهید (بیماری را از نوعی به نوع دیگر تغییر می‌دهید)وقتی مسواکتان را در کابینت سینک یا کمد داروها قرار می‌دهید ممکن است که مسواکتان در فاصله بین 2 استفاده نتواند کاملا خشک شود و فضای مساعد تری برای جذب باکتری فراهم آورد.
انجمن آمریکایی مراقبت از دندان توصیه می‌کند که مسواک هایتان را صاف و مستقیم به نحوی که با دیگر مسواک ها برخوردی نداشته باشد قرار دهید و بدین نحو هم مسواک شما بخوبی خشک خواهد شد و هم از مسواک دیگر باکتری های دهانی را نخواهد گرفت. ولی حتما به یاد داشته باشید که اگر مسواکتان را در فضای باز حمام قرار می‌دهید درب توالت فرنگی را حتما ببندید
3.وسایل آرایشی و برس هایتان را بیرون و روی کانتر قرار می‌دهید.
هر آنچه که برای صورتتان استفاده می‌کنید باید کاملا از فضای دارای جرم سرویس بهاشتی دور باشد بعلاوه اینکه اگر شما وسایل آرایشتان را در حمام نگه داری می‌کنید محیط مرطوب حمام فضای مساعدتری را برای رشد باکتری فراهم خواهد آورد. وسایل آرایشی و بهداشتی خود را در یک جعبه یا در میز آرایشی خارج از محوطه سرویس بهداشتی قرار دهید و برس ها را همیشه تمیز نگه دارید و پس از موقع مفرر وسایل آرا یشتان را تعویض کنید.
4.شما لیف حمامتان را برای مدت بسیار طولانی استفاده می‌کنید.
هیچ جای بهتر از محیط نرم و گرم لیف حمام، برای رشد و نمو باکتری و جود ندارد. هر سه چهار هقته لیف حمام خود راحتما عوض کنید یا آن را در معرض آفتاب قرار داده تا کاملا خشک شود.
5.حوله های حمام خود را به چوب رختی های حمام آویزان می‌کنید تا خشک شود.
بهتری روش نگه داری از حوله این است که پس از هر سه بار استفاده از آنها آن را در ماشین لباسشویی انداخته و بشوئید. اما نکته مهم تر این است که وقتی می خواهید حوله تان را خشک کنید آن را روی طناب یا شوفاژهای دیواری داخل حمام پهن کنید اگر حوله تان را آویزان کنید صابون و خیسی لابه لای پرزهای حوله تاخورده باقی می ماند و می‌تواند منجر به ایجاد قارچ های پوستی و یا انتقال باکتری به شما گردد.

 


6.شما هیچ گاه هواکش حمام را روشن نمی‌کنید.
اگر تا حالا خودتان متوجه این موضوع نشده اید باید خدمتتان عرض کنیم که فضای حمام پذیرای میهمانهای چندش آورنا سالمی است. بنابراین هنگامی که برای 15 تا 20 دقیقه در حمام هستید و دوش می‌گیرید پس از آن حداقل برای ساعت 1 ساعت هواکش حمام را روشن کنید یا حداقل یک پنجره را باز بگذارید.
7.هیچ گاه پرده حمامتان را تمیز نمی‌کنید.
تحقیقات جدید تمیزی همچنین نشان میدهند که 42% افراد فراموش می‌کنند که پرده حمامشان را تمیز نمایند. اگر تنبلی می‌کنید که هر چند وقت یکبار این پرده را تمیز کنید یک خبر خیلی خیلی خوب برای شما داریم شما می‌توانید به راحتی این پرده ها را از جایشان درآورده و در ماشین لباسشویی بیندازید برای اینکه از تجمع قارچ ها و باکتری ها دراین پرده جلوگیری کنید پس از هر بار استحمام آن را کاملا باز نموده به طوریکه هیچ چین و چروکی در آن وجود نداشته باشد و بگذارید تا بر اثر جریان هوا کاملا خشک شود.
8.از تلفن همراه در حمام یا سرویس بهداشتی استفاده می‌کنید.
اگر عادت دارید هنگام استفاده از سرویس بهداشتی اینستاگرام خود را چک کنید یا چند دستی "کندی کراش" بازی کنید حتما به یاد داشته باشید که هر چیزی که با خودتان به داخل حمام میبرید می‌تواند به باکتری های مختلفی آلوده شده بخصوص اکثر تلفن های همراه که دارای قاب ژله ای و مستعد جرم هستند(بر اساس تحقیق انجام شده سال 2011 بیش از 16% تلفن های همراه در فضای حمام به جرم و میکروب آلوده می‌شوند). حتی اگر بعد از هر بار استفاده از سرویس بهداشتی دستهایتان را کاملا بشوئید، قطعا قاب گوشی خود را نخواهید شست و سپس این گوشی در ارتباط مستقیم با صورت و گوش خود قرار می‌دهید .خودتان محاسبات مربوط به جرم ها و باکتری ها را انجام دهید.

مطالب مرتبط

نظر شما